אבני חן יקרות

אנו משקיעים רבות בהענקת מידע איכותי לגולשים. נשמח אם תפרגנו לנו...
יש לך שאלה? צור קשר וקבל תשובה

 

Loader

לקטלוג אבני חן בתכשיטים

מבחינה מסחרית, אבני החן מחולקות לשתי קטגוריות עיקריות: אבני חן יקרות ואבני חן חצי יקרות. בתוך קטגורית אבני חן יקרות ניתן למנות את היהלום, האודם, האמרלד והספיר. מאמר זה יעסוק בכולן מלבד יהלומים עליהם מדובר רבות בתוכן המקצועי באתר.


לא חייבים לקרוא, אפשר לצפות בסרטון אבני חן


אבני חן יקרות אודם (Ruby):

אבני חן יקרות - אודםאבני חן יקרות - אודם מלוטש

אבן החן הנקראת אודם קיבלה את שמה באופן לא מפתיע בהתאם לצבעה האדום. עם זאת אדום הוא צבע נתון לפרשנות ואבן האודם מצויה בטבע בגוונים רבים מאוד של אדום וורוד. מבחינה פיסית אבן החן אודם עשויה ממינרל הנקרא קורונדום. זהו מינרל קשה במיוחד המקבל ציון 9 בסולם מוס ושני בקשיותו רק ליהלום. הצבע האדום במינרל זה נובע מיונים של כרום תלת ערכי שחדרו לתרכובת המינרל בעת היווצרותו.

גוונה של אבן החן היקרה האודם קובע למעשה את מחירה כאשר יש גוונים הנחשבים ליפים נדירים יותר ולכן יקרים הרבה יותר. הגוון היקר ביותר של אבן האודם הוא גוון המכונה "דם-יונה" שהוא גוון כהה יחסית. במרבית הפעמים הגוונים הבהירים יותר של אבן חן אודם הם נפוצים יותר ועל כן זולים יותר.

גוון הצבע של אבן האודם משמש גם כתעודת הזהות שלה ופעמים רבות ניתן לזהות מהיכן נכרתה אבן חן אודם בהתאם לו. למעשה, אבן חן אודם נכרת בחמישה אזורים מרכזיים בעולם: בורמה, תאילנד, סרי לנקה, אפריקה ואמריקה. בנוסף יש גם כרייה מעטה במדינות כמו לאוס, אפגניסטן, וייטנאם, הודו, פקיסטן, קשמיר וטג'יקיסטן. המכרות בבורמה הם הפוריים ביותר בעולם ובהם נכרים קרוב ל- 90% מהאודם הגולמי בעולם. בהם גם מצויים לרוב אבני האודם היקרות ביותר.

בתהליך היווצרות האודם עשויות לחול כל מיני "הפרעות" המובילות להיווצרות תופעות מעניינות באבני האודם. חלק מן ההפרעות הללו ייקרו את ערך האבן אך חלקן יורידו מערכה. אחת התופעות היחודיות הינה אסטריזם בה מינרל זר בשם רוטיל יוצר בתוך האבן צורה של כוכב בעל ארבע או שש קרניים. תופעה זו מייקרת באופן ניכר את ערך האבן. תופעה מיוחדת נוספת ונדירה ביותר היא תופעה הספציפית לאבני חן אודם הנכרות באוסטרליה ונקראת פלאוכרואיזם. משמעותה של תופעה זו היא שבשל שבירת אור כפולה ובהתאם לזווית בה מחזיקים את אבן החן הזו היא לעיתים נראית ירוקה.

מבחינה היסטורית אבן החן אודם הינה אבן ידועה ביהדות אשר היתה האבן הראשונה בין 12 אבני החושן של הכהן הגדול. אבן זו מיוחסת לשבט ראובן. היום ישנן ספקות לגבי היות אבן החן אודם המקראית אותה אבן חן שאנו מכירים אך טעויות בזיהוי לגבי אבן האודם הן נפוצות.

הדוגמה הידועה ביותר לטעויות אלה היא הסיפור של הכתר הקיסרי הבריטי. בכתר זה היתה משובצת במשך מאות בשנים אבן שנקראה "אודם הנסיך השחור" (בתמונה למטה) אך בעת המודרנית הוכח מעל לכל ספק כי מדובר באבן חן הנקראת ספינל אשר זולה ונחותה בהרבה מאבן האודם. אבני חן יקרות מסוג אודם, אמיתיות או נחשבות לאמיתיות, לא היו שמורות לבית המלוכה הבריטי בלבד.

אבני חן יקרות - אודם הנסיך השחור

במהלך שנות ההיסטוריה אבן האודם היתה אבן חן יקרה במיוחד והיתה נגישה למעמד השולט בלבד. בתרבויות מסוימות רק מלכים, קיסרים או שליטים הורשו לענוד אותה. דוגמא לכך היא השבטים המונגולים ששלטו בסין ומרבית משטחי אסיה בתקופת ג'ינגס חאן.

היום, נהוג לשבץ את אבני האודם בתכשיטים לנשים והן נגישות למרבית מאוכלוסיית העולם המערבי אך הן עדיין אבני חן יקרות במיוחד. תכשיטים רבים כמו טבעות, שרשראות, צמידים ועגילים משובצים באבני רובי כאבן החן הראשית אך ישנם תכשיטים בהם מקובל לשבץ את אבן הרובי כאבן משנית לאבן היהלום.


אבני חן יקרות ספיר (Sapphire)

אבני חן יקרות - ספיראבני חן יקרות - ספיר גלםאבני חן יקרות - ספיר עם תכליל

בדומה לאבן החן אודם גם אבן החן ספיר עשויה ממינרל הנקרא קורונדום. זהו מינרל קשה במיוחד המקבל ציון 9 בסולם מוס ושני בקשיותו רק ליהלום. ההבדל בין האודם לספיר הוא בצבע. אם בתהליך היווצרות המינרל הוא קיבל צבע בקשת של גווני אדום וורוד הוא ייחשב לאודם אך אם הוא קיבל כל צבע אחר הוא ייחשב לספיר.

צבעים אחרים אלה של אבני חן יקרות מסוג ספיר מושפעים מחומרים זרים שחדרו למינרל בעת יצירתו. חומרים אלה נעים מטיטניום ועד ברזל. בהשפעתם אבן הספיר עשויה לקבל גוון מסוים מאחד הצבעים הבאים: סגול, צהוב, כחול, כתום, ירקרק, אפרפר, שקוף, שחור ומעין כתום-ורוד. עם זאת הצבע המזוהה ביותר עם אבן חן יקרה ספיר ולרוב היוקרתי ביותר הוא הספיר הכחול.

הערך הכספי של אבני חן יקרות מסוג ספיר הוא משתנה תלוי בצבע, גודל, חיתוך, איכות, פגמים ומקום כרייתה. מקומות הכרייה לרוב מעידים על איכות האבן ולכן הם גורם המשפיע על המחיר. המקומות בהן אבן החן ספיר נכרית לרוב הם אוסטרליה, סרי לנקה, בורמה מדגסקר, אפריקה, תאילנד וצפון אמריקה. פעמים רבות ניתן יהיה לכרות באותו מכרה גם אבני ספיר וגם אבני אודם אם כי לרוב תהיה דומיננטיות במכרה לאחד מסוגי המינרלים.

אבני ספיר בצבעים מיוחדים ועם תכלילים מיוחדים יהיו יקרות במיוחד. דוגמא לכך היא אבני ספיר עם אסטריזם – תופעה בה מינרל זר בשם רוטיל יוצר בתוך האבן צורה של כוכב בעל ארבע או שש קרניים. ישנה תופעה נדירה נוספת של ספיר המחליף את צבעו בהתאם לזווית שבירת קרני האור ומייקר מאוד את ערכו. רוב אבני הספיר בעלות תכונה זו נכרות במכרות בטנזניה.

אבן החן ספיר היתה יוקרתית ומוכרת היטב גם לתושביו הקדומים של העולם ועדויות לכך מצויות כבר בכתב הסנסקריט העתיק של ההודים. נראה כי הרומאים התייחסו בטעות לספיר כאבן בשם לשם. גם אבותינו הכירו היטב את אבן החן ספיר והיא היתה האבן החמישית בחושן – האבן של שבט יששכר.

כמו אבן האודם, תאומתה הלא זהה, אבן החן ספיר גם כן משמשת רבות לשיבוץ בתכשיטי יהלום. מגוון צבעיה הרחב וקשיותה הרבה הופכים אותה למתאימה לסגנונות עיצוב ושיבוץ רבים ובכך לפופולרית ביותר.

 

אבני חן יקרות אמרלד (Emerald)

אבני חן יקרות - אמרלד גלםאבני חן יקרות - אזמרגדאבני חן יקרות -  אמרלד גולמית

שמות נוספים: ברקת, אזמרגד.

אבן חן אמרלד היא למעשה תוצר של וריאציה מסוימת שהתרחשה במינרל הנקרא בריל בה בעת היווצרות המינרל התרחשה חדירה של כרום וונדיום לתרכובת. וריאציה זו היא הנותנת לאבן האמרלד את צבעה הירוק. בדומה לאבני החן היקרות האחרות גם קשיותו של האמרלד היא גבוה למדי ועומדת על 7.5 - 8 על פי סולם מוס.

מאפיין מרכזי של היווצרות האמרלד הם התכלילים. תכלילים הם למעשה הפרעות שחדרו לתהליך ההיווצרות שהשאירו השפעות נראות על האבן. בין התכלילים ניתן למנות כתמים, חללים גבישים ועוד. בשל ריבוי התכלילים והעובדה שהאמרלד היא אבן חן נדירה למדי, אמרלד באיכות גבוהה עשוי להיות יקר באופן ניכר מיהלום משובח. תכלילים אלה מעידים במידה רבה גם על מקום היווצרות האמרלד.

דרום אמריקה היא המקור המרכזי והאיכותי ביותר לאמרלדים ובייחוד ברזיל וקולומביה השולטת על רוב שוק האמרלדים בעולם. אמרלד גם נכרה בכמויות קטנות במדינות כמו רוסיה, טנזניה, אפגניסטן זימבבואה ומדגסקר.

ליטושה של אבן חן יקרה אמרלד נחשב לקשה במיוחד בשל הריבוי של התכלילים והפגמים בחומרי הגלם. מאות שנים של ניסיון יצרו את חיתוך האמרלד, חיתוך מיוחד לאבני האמרלד לכדי מלבן מדורג שפינותיו קוצצו. חיתוך זה היה פופולארי כל כך עד שהפך למשך תקופה למוביל גם בקרב צורות חיתוך היהלומים. עם זאת ההיסטוריה של האמרלד מתוארכת לימים שבהן ליטוש עוד לא היה קיים.

האמרלדים הם אבני חן יקרות שהיו ידועות ומוכרת לאדם עוד מימי קדם ואזכורים ברורים שלהן מופיעים כבר משנת 2000 לפני הספירה. באותם שנים היא נכרתה בעיקר במצרים ובהודו. בדת היהודית האמרלד מוכר לאנשים בשם ברקת. הברקת היתה בעברה השלישית מבין 12 אבני החושן של הכהן הגדול ויוחסה לשבט לוי.

בימנו האמרלד הוא אבן חן יוקרתית במיוחד. הצבע הירוק העמוק של אבן חן אמרלד איכותית הוא אלגנטי באופן יוצא דופן ומושך אומנים רבים לשבץ אותו בתכשיטים מיוחדים לאירועים מיוחדים ובייחוד בתכשיטים הניתנים כמתנה ליום נישואין. נהוג לשבץ אמרלדים לצד יהלומים קטנים על מנת להגביר את הניצוץ של תכשיטי היהלום ולתת להם אור מיוחד. 

ההיסטוריה המרתקת של אבני חן יקרות, המעמד החברתי שלהם, הנדירות שלהן ומעל לכל יופיין, נותנים להן את הכוח שלהם. אין פלא כי אבני חן יקרות מרתקות ומושכות מיליונים של אנשים ונשים ברחבי העולם. 

לקטלוג אבני חן בתכשיטים

שכטר יהלומים ותכשיטים | טבעות אירוסין | טבעות יהלומים | צמידי טניס | תליוני יהלומים | עגילי יהלום | יהלומים שכטר יהלומים ותכשיטים
info@shechterdiamonds.com
© כל הזכויות שמורות לשכטר יהלומים ותכשיטים. עיצוב ובניית אתרים Interactika

המלץ לחבר

דוא"ל :
שם החבר :